آخرین اخبار
خانه » اسلایدر » درباره حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)
درباره حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)

درباره حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)

درباره حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)

آرامگاه علی بن حمزه بن موسی الکاظم یکی از بناهای تاریخی و مذهبی شهر شیراز می‌باشد. این آرامگاه متعلق به «شاه میرعلی بن حمزه بن موسی کاظم» می‌باشد که در خیابان حافظ و در نزدیکی رودخانه خشک قرار گرفته‌است. آرامگاه علی بن حمزه در دورهٔ دیلمیان و به‌دست امیر عضدالدوله دیلمی احداث شده و در دورهٔ تیموریان بخش‌هایی از آن مرمت گردیده‌است.

علی بن حمزه در اثر فشار خلفای عباسی در ۲۲۰ هجری به حال فرار به شیراز آمد. و در غاری که بعداً باباکوهی برای اعتکاف خود برگزید پنهان شد. روزها هیزم فراهم می کرد و گاهی به دروازه استخر می آورد و از فروش آن آذوقه خردیه برای خانواده به غار می برد. روزی مأمورین خلیفه او را از خالی که بر صورت داشت شناختند و گردنش را زدند و آن سر را به بغداد فرستادند و جسد را در محل فعلی (بالای پل دروازه اصفهان) دفن کردند. عضدالدوله دیلمی بر آن قبر بقعه ای ساخت و دختر سید شریف زید بن اسود را نیز به زنی گرفت و چون زید مرحوم شد او را در نزدیکی علی بن حمزه دفن کردند که اکنون این مقبره دست در شیب جنوبی پل دروازه اصفهان در سمت غربی خیابان قرار گرفته. زید بن اسود به هشت واسطه نسبش به امام حسن بن علی مرتضی می رسد. در ورودی بقعه شاه میر علی بن حمزه اگر چه کهنه و فرسوده شده ولی از نظر کنده کاری نمونه ای از ذوق و هنر مردم شیراز است. پس از عبور از دهلیز در محلی که وارد صحن می شوند بر بالای درگاه، سنگ سرخ رنگی نصب شده که کتیبه بسیار زیبایی به خط ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری بر آن نقر گردیده است.

مختصرشرح احوال و زندگانی حضرت علی ابن حمـزه ابن موسی الکاظم  علیهم السلام

حضرت علی بن حمزه (ع) در سال ۱۹۰ ه ق در مدینه متولد شدند . پدر ایشان حمزه (ع) فرزند امام موسی کاظم علیه السلام و در شهر ری در حرم شاه عبدالعظیم مدفون هستند . حضرت علی بن حمزه (ع) به همراه کاروان احمد بن موسی (شاهچراغ ) جهت یاری عموی خویش امام رضا علیه السلام از مدینه رهسپار خراسان شدند . اما مامون خلیفه عباسی با انگور زهر آلود امام رضا علیه السلام را به شهادت رساند . با انتشار این خبر قتلغ خان حاکم فارس کاروان شاهچراغ را در نزدیکی شهر شیراز مورد حمله قرار داد . در این درگیری حضرت علی بن حمزه (ع) به شدت مجروح شدند و در اثر شدت جراحات در غاری در کوه صَبَوی در شمال شیراز مخفی شدند . ابن باکویه عارف نامی قرن چهارم به یمن قدوم حضرت در این غار سکنی گزید و در همان جا مدفون شد و این کوه به باباکوهی مشهور شد . حضرت علی بن حمزه (ع) چند سالی مخفیانه جهت امرار معاش هیزم جمع آوری کرده و در دروازه استخر شیراز (دروازه اصفهان ) می فروختند . روزی ماموران بنی عباس حضرت را از روی خال صورتشان شناسایی کرده و در میانه راه مخفیگاه و دروازه استخر با ایشان درگیر شده و سر از تن مبارکشان جدا نمودند . در اسناد تاریـخی از جمله کتاب ابن جنـید شیرازی آمده است که حضرت در حالی که سر بریده خویش را در دست گرفته بودند و سر ذکر لا الـه الا الله میگفت به مکان فعلی آرامگاه آمده و آرمیدند و تا چند روز از سر بریده ایشان ذکر به گوش می رسید . حافظ از زائران حضرت بوده و در بیتی چنین سروده :

تن آن کشته بنازم که پس از کشته شدن                     سـر خود گیـرد و اندر پی قاتل برود

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*